Branżowe artykuły reklamowe - edukacja i marketing

Trawy ozdobne - jakie aranżacje są możliwe?

Piotr Urbański 2022-09-21 0 komentarzy
Trawy ozdobne - jakie aranżacje są możliwe?

Planując stworzenie ogrodu warto popuścić wodze fantazji. Pomoże w tym oferta firmy sprzedającej trawy ozdobne. Aranżacje na lasogrod.com mogą zainspirować każdego ogrodnika-amatora. Pomysłów dostarczą też dzieje ogrodnictwa.

Historia nowoczesnej hortikultury sięga mniej więcej czasów panowania Ludwika XIV. Stworzono wówczas założenie w stylu francuskim. Starannie uporządkowane grządki, oddające zamierzenia architekta, fontanny, rzeźby nawiązujące do najlepszych tradycji greckich i rzymskich artystów, oczka wodne, ptaki - takie jak pawie, stały się charakterystycznym elementem licznych pałaców władców i arystokracji w epoce rokoka. Najciekawsze tego typu założenia można znaleźć w Wersalu, Shönbrunn, Brühl, posiadłościach władców toskańskich i sycylijskich Burbonów. Istnieją one także w Białymstoku i przy Zamku Królewskim w Warszawie (znane jako Arkady Kubickiego, stosunkowo niedawno przywrócone do dawnej świetności i udostępnione publiczności).

Po modzie na ogrody francuskie Europa weszła w okres Sturm und Drand i gusta epoki bardziej zadowalał styl angielski, romantyczny i bliższy naturze. Dzikie areały, przypominające las i często do niego prowadzące, tworzono na obrzeżach miast. Zachowały się one powszechnie na wyspach brytyjskich; z czasem wiele z nich znalazło się w centrum ośrodka urbanistycznego - jak Ogrody Kensington czy Hyde Park. Ciekawym przykładem podobnej koncepcji jest berliński Tiergarten, park w Monachium czy warszawskie Łazienki Królewskie, a także Wilanów.

Anglicy mieli pewne dokonania na polu ogrodnictwa dużo wcześniej, w epoce Henryka VII. Zwierzyniec w Hampton Court odpowiadał oczekiwaniom władcy z epoki Tudorów w nie mniejszym stopniu niż Aranjuez Karolowi V.

Skomentuj wpis