DSC_0016

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA Z JAKUBEM MAŁECKIM

Wczoraj w budynku Filologii Polskiej i Klasycznej przy ul. Fredry 10 odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim. 

Spotkanie poprowadzili młodzi studenci filologii polskiej: Paulina Zych i Michał Gondek pod patronatem prof. Tomasza Mizerkiewicza – literaturoznawca i krytyk literacki, autor kilku książek o literaturze. Publikuje między innymi na łamach „Nowych Książek”.

Rozmowa dotyczyła głównie najnowszej książki Jakuba Małeckiego pod tytułem „Dygot”. Jest to poruszająca powieść o trzech pokoleniach dwóch rodzin Łabendowiczów i Geldów. Na rodziny te, w tym samym czasie, zostaje rzucona klątwa. Nie wiadomo jednak, czy to, co dotyka obie rodziny jest wynikiem rzuconej klątwy, czy zwykłym zbiegiem okoliczności. Losy tych bohaterów łączą się w odpowiednim momencie, a oni sami muszą zmagać się z prowincjonalnym postrzeganiem odmieńców, gdyż w jednej rodzinie przychodzi na świat albinos, natomiast w drugiej córka zostaje dotkliwie poparzona. Książka spotkała się z pozytywnymi opiniami krytyków literackich i innych pisarzy.

Autor odpowiadał na najbardziej dociekliwe pytania czytelników. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Małecki porzucił pracę w banku na rzecz pisarstwa, a zapytany o to, czy z pisania da się wyżyć, odpowiedział: „Nie jem suchego chleba, smaruję go, więc jak najbardziej da się wyżyć”. Tym stwierdzeniem rozbawił widownię. Najbardziej jednak ucieszyła wiadomość, że już jesienią, tego roku, ukaże się kolejna książka Jakuba Małeckiego. Czekamy z niecierpliwością!

Fot. Joanna Lesień

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *