Rådhuset i Poznan

MIESZKANIA W POZNANIU NAJTAŃSZE OD LAT?

Rok 2015 to początek nowego cyklu na rynku mieszkaniowym. Inwestycje w nieruchomości stały się wyjątkowo rentowne, m.in. ze względu na najniższe w historii stopy procentowe. Ożywienie nie ominęło również Poznania. Powstaje tu coraz więcej nowych inwestycji.

Popyt na nowe mieszkania stale rośnie, a deweloperzy dostosowują do niego podaż, oferując mieszkania dopasowane do zróżnicowanych możliwości i preferencji nabywców. Według raportu NBP, od ubiegłego roku o ponad 16% wzrosła liczba nowych inwestycji mieszkaniowych, z czego połowę stanowią nieruchomości deweloperskie.

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu w liczbach

Nie jest tajemnicą, że oferta rynku pierwotnego w Poznaniu jest zdecydowanie bogatsza niż rynku wtórnego (tab. 1 i 2). Liczba mieszkań deweloperskich siedmiokrotnie przekracza liczbę tych od osób indywidualnych.

TAB 1

TAB 2

W Poznaniu na swoich właścicieli czekają mieszkania na kilkudziesięciu nowych osiedlach deweloperskich zlokalizowanych w różnych dzielnicach: Strzeszyn, Winogrady, Jeżyce, Wilda, Nowe Miasto, Grunwald, Piątkowo czy Marcelin.

Czego szukają Poznaniacy?

Dostępność i przejrzystość oferty mieszkaniowej sprawiła, że potencjalni nabywcy bardziej świadomie podchodzą do kupna mieszkania. Wybierają obiekty, które odpowiadają ich osobistym preferencjom, a jednocześnie cechują się korzystnym współczynnikiem ceny do jakości.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie naszą nową inwestycją na Strzeszynie, a także na Naramowicach wnioskujemy, że mieszkańcy Poznania szukają nieruchomości z dala od zgiełku miasta, blisko natury, a jednocześnie w miejscach o bogatej infrastrukturze – mówi Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo – Obserwując szybki rozwój miasta myślę, że w Poznaniu te dwa elementy da się ze sobą pogodzić – dodaje.

Ile za to zapłacimy?

Analizując rynek nie sposób nie zauważyć, że mieszkania na przedmieściach są znacznie tańsze niż te zlokalizowane w centrum miasta. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Poznaniu systematycznie spadały od 2006 roku, by w 2014 zatrzymać się na poziomie zbliżonym do tych z rynku wtórnego. W Poznaniu różnica wynosi ok. 1000 zł za mkw na korzyść rynku wtórnego, natomiast np. w Krakowie ceny oscylują wokół 7 tys. zł na obu rynkach.

wy1

wy2

Duże znaczenie w określaniu cen mieszkań ma także lokalizacja: – Lokalizacja jest obecnie kluczowym czynnikiem determinującym ceny mieszkań – na przedmieściach są one nawet o 30% niższe niż w centrum – twierdzi Przemysław Stefanowski, PBG Erigo – Oczywiście nie bez znaczenia są również zmiany na korzyść nabywców w programie MdM. Na mieszkaniach kwalifikujących się do programu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – podsumowuje.

Prognozy dla rynku mieszkaniowego na najbliższe lata są obiecujące – stabilne ceny i wyrównanie stosunku popytu do podaży. Analitycy przewidują, że taka sytuacja może utrzymywać się przez wiele kolejnych lat.

Źródło: NBP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *